17 Ağustos 2014 Pazar

Minik Prense

Yeni bir haftaya selam olsun şimdiden. Kim bilir kimler ne telaşlar içinde, kim bilir ne planlar yapılıyor... Benim programım belli. Önümüzdeki 17 gün İstanbul' dan uzaklaşıyorum. Sonunda benim de tatil vaktim geldi. Biraz dinlenip sezona enerji toplamak lazım, değil mi :)) Mümkün olduğunca teknolojiyi arkamda bırakmak niyetindeyim ama bakalım nasıl olacak... Gitmeden önce minicik bir prens için yaptığım ufak iki parçayı göstereyim sizlere.


Belli olmaz belki oralardan yazarım yada yazamazsam gelince mutlaka yazarım :))) Hissettiğiniz gibi tatil havasına girmiş bulunmaktayım, eeee o zaman hoşçakalın...


12 Ağustos 2014 Salı

Meraklısına

Geçenlerde yayınladığım kutu çalışmasından sonra böyle farklı denemeleriniz var mı, değişik çalışmaları paylaşır mısınız gibi e-postalar aldım. Cevabı genel olarak vereyim. Elbette:)) Zaten vaktim oldukça ve elimden geldiğince paylaşıyorum. Hazırda daha önce yaptığım ancak paylaşmak için içime sindiremediğim bir çalışma vardı. Kullandığım resimden hoşnut kalmamıştım ancak beğendiğim bir resim denk gelince tamamlayıp yayımlamak istedim. Umarım fotoğraflar da anlatıma yardımcı olur.


Daha önce de gazete kağıdıyla bir çalışmam olmuştu (burada). Üstteki çalışmanın benzerini de internette bir videoda izleyip denemek için aklıma yazmıştım. Şu anda kaynak aklımda değil ama ben size anlatmaya çalışacağım. Ayrıca denk gelir de yeniden görürsem linki paylaşırım sizinle.
Önce gazete kağıdını seriyoruz ve tutkallıyoruz, sonra 2. kat kağıdı iki avucumuzda iyice buruşturup açarak ilk katın üzerine yapıştırıyoruz. Kuruduktan sonra üzerini beyazla boyuyoruz. Sonraki renk kullanımı tamamen zevkinize ve kullanacağınız projeye bağlı. Ben üzerine altın rengi yaldız boya kullandım. Tam ortadan yanlara doğru (yanlarda çerçeve boşluğu bırakacak kadar) makasla kesi atıyoruz. Ben 12 dilime böldüm. Önce 4 parça sonra her parçayı üçe kestim. Objemin üzerine resmimi dekupe ettim (ki bu benim içime sinmeyen resim :))
Hazırladığım çerçeveyi objeme uygun ölçülerde hazırlamıştım zaten, getirip üzerine yapıştırdım.
Bir sonraki aşamada dilimleri geriye doğru rulo yaparak sarıyoruz ve sıcak silikonla sabitliyoruz. İşte içime sinmeyen ikinci nokta da bu oldu. Resimde de gördüğünüz gibi ruloları ince yaptığım için duruşu bir acayip oldu. 
Bu durumda ben ne yaparım?  Acımam söker hepsini baştan yaparım, taaa ki içime sinene kadar:)) Resmi değiştirdim, ruloları genişlettim, üzerine antik eskitme ile beğendiğim hale getirdim. 


Bakalım siz de beğenecek misiniz?
5 Ağustos 2014 Salı

Kutu Kaplama

Ramazan derken bayram derken günler su gibi aktı geçti. Telaş bitti mi, bitmedi:) Bir süre sonra da tatil planı ve bir bakmışım yaz bitecek. Güzel şeyler çabuk biter ya, ben de sevdiğim ayları hızla geride bırakıyorum. 
Bakın bugün ne var sizin için. Alüminyum folyo ile kutu kaplama. 


Önce stencıl yardımıyla kutunun üzerine deseni geçirdim.


Sonra kontür rölyef ile desenin üzerinden geçtim.


Beyaza boyadım. (Sahuru beklerken yaptığım çalışmalardan biriydi. Mutfak oldu atölye:))


Tutkal ile folyoyu kapladım, üzerini iyice sıvazladım. Böylece kabartmalar iyice ortaya çıktı.


Üzerine antik eskitme uyguladım ve sonuç bu oldu. Epeydir denemek istediğim bir şeydi, aradan çıktı. Çok beğendim mi? Farklı bir deneme olması hoşuma gitti ama çok da benlik bir obje olmadı. Her daim yaptıklarımız içimize sinecek değil ya. Ama geliştirilerek farklı çalışmalara zemin oluşturabilir. 

Sevgiyle kalın....LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...